25η Μαρτίου 2012

Με μεγαλοπρέπεια γιορτάστηκε και φέτος η επέτειος της εθνικής μας παλιγγενεσίας. Την Παρασκευή 23 Μαρτίου, στην αίθουσα εκδηλώσεων του Σχολείου μας, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Πέμπτης (Ε΄) τάξης ανέλαβαν να μας μεταφέρουν νοερά στα δύσκολα χρόνια της πτώσης της Κωνσταντινούπολης, στα χρόνια της σκλαβιάς που ακολούθησαν  και στον επιτυχή εθνικοαπελευθερωτικό αγώνα του 1821. Την Κυριακή, ανήμερα της Εθνικής Επετείου, ντυμένοι με εθνικές ενδυμασίες παρακολουθήσαμε τη Θεία Λειτουργία, συμμετείχαμε στην επιμνημόσυνη δέηση για τους νεκρούς της επανάστασης, καταθέσαμε στεφάνια και μετά τον Εθνικό Ύμνο ακολούθησαν παραδοσιακοί χοροί από χορευτικά τμήματα στα οποία συμμετείχαν όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες, προετοιμασμένοι κατάλληλα από τον ακούραστο γυμναστή του Σχολείου μας.