Διδακτική Επίσκεψη Στο Μουσείο Λαϊκής Τέχνης Σπύρου Παπαδόγιαννη

Στις 14 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε από τους μαθητές και τις μαθήτριες της Δευτέρας (Β΄) και της Τρίτης (Γ΄) τάξης του Σχολείου μας, διδακτική επίσκεψη στο μουσείο Λαϊκής Τέχνης του κ. Σπύρου Παπαδόγιαννη, στη Μαγούλα.

Σε έναν χώρο που η αγάπη και η φροντίδα διαμόρφωσαν σε Μουσείο, στο ισόγειο της κατοικίας του, ο Σπύρος και η Τασία Παπαδόγιαννη «φυλάνε» ανάσες, πνοές, φωνές, ματιές από μια Ελλάδα που «έφυγε». Τα λαογραφικά εκθέματα, που με μεράκι και πόθο προσπαθεί να διασώσει το ζεύγος Παπαδόγιαννη, αποτελούν για τους μαθητές μας στοιχεία του πολιτισμού και της παράδοσης. Στη συλλογή αυτή σηματοδοτούνται ? όσο και αν φαίνεται περίεργο ? όλα τα σημεία της καθημερινής ζωής, του μόχθου, της δημιουργίας, της ευτυχίας, του αγώνα και της δυστυχίας. Οι ευχαριστίες όλων όσων έχουν την τύχη και την ευκαιρία να γνωρίσουν το Σπύρο Παπαδόγιαννη στο «φυλάκιο της Παράδοσης»  είναι πηγαίες και δυνατές. ΄Ισως εκτός από ευχαριστίες να είναι κι ευχές αλλά και προσευχές για να είναι πάντα ακμαίος, φιλόξενος και υπερήφανος.